top of page
Szukaj
Zdjęcie autoraPaulina Guzik

Adoptujemy psa - krok I

Zaktualizowano: 30 wrz 2019

Decyzja podjęta – adoptujemy psiaka. Za nami tygodnie rozmyślań, godziny rozmów z partnerem, rodziną, współlokatorami - chcemy przygarnąć wiernego towarzysza. Jak się do tego przygotować? Czy aby na pewno zdajemy sobie sprawę z możliwych trudności? O co zadbać, by pierwsze dni nie okazały się utrapieniem dla nas i być może kolejną traumą dla zwierzaka?


Tak naprawdę wiele zależy od tego, jakiego psa planujemy przyprowadzić do naszego domu. Psy dorosłe mają bowiem nieco inne potrzeby niż szczeniaki, podobnie ważny jest ich temperament, wielkość oraz historia, jaką ze sobą niosą. O tym, jakiego psa dobrać do swoich potrzeb i trybu życia oraz jak zapewnić mu zdrowy i bezpieczny „nowy start” – nieco później. Na początku skupmy się jednak na odpowiednim przygotowaniu.

Przed adopcją (ale również kupnem) pupila powinniśmy zastanowić się nad kilkoma istotnymi sprawami, o których często w emocjach zapominamy. Czy nasze mieszkanie pomieści dodatkowego lokatora, który będzie potrzebował spokojnego, cichego miejsca do odpoczynku? Czy będziemy mieć odpowiednio dużo czasu na codzienne spacery, odpowiednią dawkę ruchu i zabawy? Jak długo pozostajemy poza domem? Może warto ustalić z naszymi współlokatorami grafiki spacerów? Jak często wyjeżdżamy, czy możemy zabierać ze sobą nowego członka rodziny? Czy mamy dla niego możliwość transportu? Jeśli nie planujemy zabierać go na wspólne wakacje, to czy mamy w pobliżu możliwość opieki zastępczej? W ostatnich czasach bardzo popularne i łatwo dostępne stały się hotele dla zwierząt oferujące stałą opiekę na czas wyjazdu właścicieli. Pamiętajmy jednak, że psy, które zostały wcześniej porzucone, mogą bardzo ciężko znosić pobyt w obcych miejscach, które kojarzyć im się mogą dość traumatycznie. Przed ostateczną decyzją warto porozmawiać z rodziną lub przyjaciółmi, czy będą mieli możliwość zaopiekowania się naszym nowym pupilem w nagłych sytuacjach.


Nie należy zapominać również o kosztach związanych z posiadaniem psa – samą miłością niestety go nie wykarmimy… :) Większe psiaki często są nieco droższe w utrzymaniu, potrzebują więcej karmy, a ceny sprzętów takich jak miski, legowiska, smycze, czy kagańce rosną wraz z ich rozmiarami. Doroczne szczepienia przeciwko wściekliźnie to nie jedyne wydatki, z którymi przyjdzie nam się zmierzyć później. Nagłe wypadki, choroby, zabiegi, wizyty u groomera, repelenty na pasożyty zewnętrzne, regularne odrobaczanie, środki higieny, takie jak pasta do zębów, płyny do czyszczenia uszu i oczu, cążki do obcinania pazurów czy chociażby smakołyki to kolejne koszty, na które musimy się przygotować.

W przypadku, gdy decydujemy się na szczeniaka, warto zabezpieczyć w domu nasze meble i sprzęty przed ewentualnym pogryzieniem. Warto zakupić też różne zabawki stymulujące, gryzaki, sznurki, na których młody wariat będzie mógł się wyżyć. Na kilka pierwszych tygodni pozbądźmy się z domu dywanów, które mogą posłużyć młodemu za szybką i wygodną toaletę. Do nauki czystości przydadzą się natomiast specjalne maty oraz specyfiki, które zachęcą do załatwiania potrzeb w wyznaczonym przez nas miejscu – w sklepach, czy w Internecie można z łatwością znaleźć środki w postaci kropelek lub sprayów.

Bez względu na wiek psiaka musimy pamiętać o pierwszej wyprawce, w którą powinniśmy się wyposażyć jeszcze przed jego przybyciem. Artykuły pierwszej potrzeby to oczywiście dwie miski oraz wygodne legowisko dostosowane do wielkości zwierzęcia. Transporter lub mata zabezpieczająca do samochodu przydadzą się w przypadku przewożenia psa autem lub innymi środkami lokomocji. Nie zapominajmy też o przysmakach, które pozwolą nam go łatwiej oswoić i przekonać do siebie w pierwszych stresujących dniach. W przypadku doboru odpowiedniej karmy, warto zapytać poprzednich właścicieli lub pracowników schroniska, czym pies był karmiony – gwałtowna zmiana jedzenia może bowiem wiązać się z problemami żołądkowymi. Niektóre schroniska i fundacje zapewniają adopciakom szelki oraz smycz, niektóre jednak wymagają, aby to nowy właściciel był przygotowany – upewnijmy się wcześniej, jakie zasady panują w wybranej przez nas placówce.


Niezależnie od tego, czy planujemy psa adoptować, czy też kupić w hodowli, najważniejsze jest jedno – odpowiedzialność. Nie podejmujmy tak ważnej dla nas, ale przede wszystkim dla zwierzęcia decyzji pod wpływem emocji. Małe, merdające ogonkami kuleczki z wielkimi błyszczącymi oczkami potrafią nas rozczulić, jednak pamiętajmy, że oprócz oczywistych zalet posiadania zwierzaka, musimy wykazać się dojrzałością i sumiennością. Będzie to w końcu nasz nowy członek rodziny, który spędzi z nami resztę swojego życia.


49 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Psia moda

Comentários


Post: Blog2_Post
bottom of page